Siltumsūkņi

Pieejamība
Zīmols

Jaunākais un popularitātē pieaugošais telpu apsildes veids ir siltumsūkņi. To darbības princips ir pārvietot siltumu no siltākas vietas uz aukstāku. Siltumu tie ņem no gaisa, ūdens vai zemes.

Siltumsūkni var uzstādīt gan mājā, gan dzīvoklī un pilnīgi autonomi arī daudzīvokļu mājā, vietās, kur nav pieejama centrālā apkure, vai arī to var uzstādīt kā alternatīvu veidu.

Siltumsūkņus iedala pēc to darbības šādi:

1.Gaiss-gaiss siltumsūkņi izskatās ļoti līdzīgi gaisa kondicionieriem, tikai atšķirībā no tiem, siltumsūknis silda, nevis atdzesē. Enerģiju tas ņem no āra gaisa, sasilda un palaiž telpā. Iekārta sastāv no divām daļām, kur viena tiek izvietota telpās, otra – ārpus tām, tās savstarpēji ir savienotas ar freona caurulēm, kas nodrošina slēgtu darbības ciklu starp kompresoru, kondensatoru, izplešanās vārstu un iztvaikotāju.
Šis siltumsūkņa tips var darboties pat zemā āra gaisa temperatūrā, līdz -25 ºC. Tas ir piemērots klimatam ar zemām temperatūrām, pateicoties korpusā iebūvētajam sildīšanas elementam.

2.Gaiss-ūdens siltumsūknis parasti ir aprīkots ar sildīšanas, dzesēšanas un sanitārā karstā ūdens ražošanas funkcijām. Tikpat labi šis siltumsūkņa veids spēj gaisu arī atdzesēt karstajās dienās.
Gaiss-ūdens siltumsūkņi var būt divu veidu: monobloks un dalītā sistēma.
Monobloka iekārtu uzstāda ārpus telpām, kur notiek siltumapmaiņas process. Šis risinājums derēs tiem, kam jau ir izbūvēta ūdens sistēma vai nav brīvas vietas telpās. Iekārtas pieslēgšanai nav nepieciešama bīstamo gāzu sertifikācija, jo freona loks ir slēgts. Ir nepieciešams arī nodrošināt ūdens-glikola maisījumu, lai pasargātu iekārtu un izbūvēto trasi no aizsalšanas sistēmas apstāšanās gadījumā.
Dalītā sistēma sastāv no āra daļas un iekšas daļas, savienotas ar freona caurulēm. Ar iekšējā daļā iestrādātu siltummaiņa palīdzību enerģija tiek atdota uz centrālo ūdens sistēmu. Iekšas daļas ir pieejamas arī iebūvētu karstā ūdens tvertni, bet ir iespēja izmantot, jau esošu karstā ūdens tvertni un ietaupīt uz paša siltumsūkņa izmaksām.

3.Zeme-ūdens siltumsūknis. Šis veids ir sarežģītākais no uzstādīšanas viedokļa, jo jārēķinās ar to, ka uzstādīšanai ir nepieciešams zemes gabals un sistēmas ievietošana/ierakšana zemē. Bet tas ir labs risinājums lielākām platībām. Darbības princips šim siltumsūknim ir tāds, ka tas “paņem” siltumu no ūdens un novada uz apsildāmo telpu sistēmu.

Ierīkojot siltumsūkni, ir vērts padomāt par arī saules bateriju uzstādīšanu, kur saražoto elektroenerģiju arī izmantos siltumsūkņa darbībai.
Lai iegūtu telpās viskomfortablāko temperatūru aukstajās dienās par zemākam izmaksām, iesakām to kombinēt ar silto grīdu apsildi.

Siltumsūkņu darbība pēc uzstādīšanas ir pilnībā autonoma, to darbība tiek ieprogrammēta ar vadības pults palīdzību līdz nākamo izmaiņu nepieciešamībai.