Saules enerģijas risinājumi

Mīti par solārajām sistēmām jeb saules paneļiem

Pateicoties valsts nodrošinātajam atbalstam, kā arī bažām par vēl lielāku energoresursu cenu pieaugumu, šobrīd daudzi domā par saules paneļu uzstādīšanu. Diemžēl vairumā gadījumu vēlme maksimāli ietaupīt un uzstādīt solāro sistēmu iespējami lēti, noved pie būtiskiem kvalitātes trūkumiem. SIA “ONNINEN” korporatīvo klientu vadītājs Krišs Hāks apkopojis būtiskākās kļūdas, kuras šobrīd mēdz pieļaut namīpašnieki, kuri iegādājas saules paneļus.

Jautājumi, kurus noskaidrot pirms saules paneļu iegādes!

  • Kas ir konkrēto paneļu ražotājs un cik ilgi tas tirgū jau darbojas?
  • Kādi ir paneļi – melni, rūtoti vai ar parasto stikla pārklājumu?
  • Kur izgatavots invertors un cik ilga garantija tam tiek dota?
  • Kāda ir invertora jauda?
  • Uz cik liela jumta tiks uzstādīti paneļi?
  • Cik plaknēs tiks uzstādīti saules paneļi?
  • Vai tiks uzstādīts optimizators?
  • Cik lielas jaudas invertors nepieciešams konkrētajā vietā?
  • Vai montāžu veiks profesionālis – sertificēts elektriķis ar pieredzi?
  • Ja paneļi tiks uzstādīti uz plakanā jumta, vai ir veikti slodzes aprēķini?
  • Kādā stāvoklī ir esošais nama jumts?
  • Varbūt labāk uzstādīt paneļus uz zemes?
  • Kādas ir sistēmas ierīkošanas izmaksas un cik ilgā laikā šis pirkums sevi atpelnīs?

Krišs Hāks, SIA “ONNINEN” korporatīvo klientu vadītājs:

“Šobrīd solāro sistēmu uzstādīšanā Latvijā notiek ļoti daudz pašdarbības. Tirgū par ekspertiem ar “120 gadu” pieredzi uzdodas dažādi eksperti, kuriem patiesībā ir minimāla pieredze darbā ar šādām sistēmām. Saules paneļu uzstādīšana ir pamatīgs ieguldījums, kas klientam atmaksājas ilgtermiņā, līdz ar to iegādes un plānošanas laikā pret to vajadzētu attiekties ar īpašu rūpību, ievērojot gan ražotāja sniegtās rekomendācijas, gan konsultējoties ar nozares profesionāļiem par konkrētajā situācijā piemērotākajiem risinājumiem. Ja viss būs izdarīts pareizi, sistēma kalpos gadu desmitiem ilgi un ļaus būtiski ieekonomēt uz elektroenerģijas izmaksām.

Vairāk par sortimentu

saules_paneli_maja_onninen

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Saules paneļu sistēmas iegāde ir liels finansiālais ieguldījums. Parasti pirkuma brīdī tiek piešķirta 12 - 25 gadu garantija, ka sistēma efektīvi funkcionēs un tās efektivitāte saglabāsies ne mazāka par 84,7%. Līdz ar to ir svarīgi gūt pārliecību, ka paneļu ražotājs tik ilgi darbosies. Drošākie veidi, kā par to pārliecināties, ir ieskatoties pasaules saules paneļu ražotāju topā, kurā atrodami pieredzējušākie ražotāji vai arī izvēlēties ražotāju, kura akcijas tiek kotētas biržā, jo tā ir sava veida garantija, ka uzņēmuma procesi tiek īpaši rūpīgi kontrolēti. Jebkurā gadījumā, protams, jāatceras, ka garantija būs spēkā vien paneļiem, kuri ir uzstādīti atbilstoši ražotāja izstrādātajiem montāžas nosacījumiem. Paneļu iegāde būtu jāveic pie uzticama pārdevēja ar garantiju, ka pēc dažu gadu solārā buma Latvijā tas nepazudīs – sludinājumu portāli nebūtu pareizā izvēle.

SIA “Onninen” Latvijā pārstāv LONGI Solar zīmolu, kurš ir viens no populārākajiem saules paneļu zīmoliem Latvijā, jo savulaik, pirms aptuveni astoņiem gadiem, kad Latvijā tika uzstādītas pirmās solārās sistēmas, tās bija tieši LONGI Solar zīmola sistēmas, līdz ar to tās praksē ir labi pārbaudītas un tās priekšrocības ir nozīmīgas šejienes tirgum.

“Latvijā daudziem ir svarīgi nopirkt pēc iespējas lētāk, bet saules paneļi ir ilgtermiņa investīcija. Jā, var atrast lētākus piegādātājus, bet es esmu redzējis arī viņu zemo materiālu kvalitāti. Ja esat gatavi ieguldīt vairākus tūkstošus saules paneļos, nevajadzētu censties ieekonomēt pāris simtus eiro, jo tas viss tiešā veidā atspoguļosies kvalitātē,” brīdina K. Hāks.

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Pilnīgi melniem paneļiem ir estētiski pievilcīgāks izskats, taču tie zaudē atstarošanas un gaismas uztveršanas priekšrocības, kā rezultātā foto strāva ir zemāka - līdz pat 3% mazāka nekā rūtotajiem paneļiem. Par trīs procentiem mazāka strāva nozīmē aptuveni 0,5% zemāku absolūto efektivitāti, kuru bieži vien izplatītāji Latvijā aizmirst pieminēt. Šādi rādītāji būs tikai pasaules labākajiem ražotājiem, tāpēc *jo īpaši pilnīgi melniem paneļiem ir jāpievērš uzmanība! *

Jaunākais no mītiem, kas skar saules paneļus, ir tā rāmja krāsa - paneļi ar melniem rāmjiem esot ražoti tikai Eiropas tirgum, bet sudraba esot ražoti Ķīnas tirgum. Šis apgalvojums ir pilnīgi nepatiess, jo rāmja krāsai ir tikai estētiska nozīme – galvenais ir ražotāja sertifikācija un atbilstības dokumentācijas, kuras nodrošina pilnīgi visi lielāki saules paneļu ražotāji.

saules_paneli_onninen

Šis ir nepatiess apgalvojums.

SIA Onninen pārstāvis dalās pieredzē, ko viņš ir novērojis kādā ārvalstu izstādē. Ķīnas ražotāji piedāvājuši izgatavot invertorus, liekot tiem virsū jebkādus zīmola nosaukumus, kaut vai īpašnieka vārdu un uzvārdu. Kurš uzņemsies šāda invertora garantiju!?

Tieši tāpat kā ar saules paneļiem, arī invertorus būtu jāizvēlas pie kāda no tirgū zināmākajiem zīmoliem - HUAWEI, KOSTAL, FRONIUS, SMA, GROWATT, GOODWEE. Svarīgi ir iegādei izvēlēties uzticamu izplatītāju, kurš nodrošinās garantijas saistības. Attiecībā uz Ķīnas invertoriem jāizvēlas kāds no top 10 Ķīnas ražotājiem. Labākie no invertoru ražotajiem piedāvā arī invertoru ražības aprēķinu programmas, kuras palīdz izvēlēties optimālāko invertora un saules paneļu sadarbības modeli, lai iegūtu visaugstāko efektivitāti un elektrības ražošanu, tāpat šīs programmas palīdz montieriem izrēķināt optimālāko virkņu slēgumu invertorā.

Invertori tiek iedalīti divos segmentos - mājsaimniecībām domātie (parasti līdz 10kW jauda) un industriālie (līdz pat 250kw jauda).

Mājsaimniecības segmentam ir pieejami gan 1 fāzes, gan 3 fāžu invertori, tie tiek dalīti hibrīdinvertoros (iespēja pieslēgt akumulatoru) un standarta invertoros (bez iespējas pieslēgt akumulatoru). Šis faktors noteikti būtu jāapsver iegādes brīdī - vai nākotnē radīsies vēlme invertoram pieslēgt akumulatoru, lai uzkrātu dienas laikā saražoto elektroenerģiju.

K.Hāks skaidro: “Labam invertoram tiek dota 10 gadu garantija, taču tehniski tajā nav nekā tāda, kas nevarētu kalpot arī 25 gadus. Labam invertoram nekas nenotiks. Savukārt slikts invertors būs pamanāms ātri – visticamāk, tā defekti būs redzami jau pirmajos lietošanas mēnešos vai pat jau uzstādīšanas laikā. Mēs piedāvājam HUAWEI invertorus, jo esam pārliecināti par to kvalitāti.”

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Šis ir ļoti izplatīts mīts šobrīd mūsu sabiedrībā – uzskatīt, ka invertora jauda nozīmēs to, cik daudz enerģijas saražos saules paneļu sistēma. Kā strādā saules paneļu sistēma: saules paneļi ir tie, kuri ražo enerģiju, bet invertors pārveido saules paneļu saražoto līdzstrāvu maiņstrāvā un pārvada to kopējā tīklā vai uzreiz lietošanai mājsaimniecībā. Tāpēc ir svarīgi efektīvi sabalansēt šo abu instrumentu darbību, ne velti visiem invertoriem ir norādīta pieļaujamā maksimālā līdzstrāvas ieplūde no saules paneļiem. Viss protams atkarīgs no ražotāja, bet HUAWEI par optimālu uzskata DC/AC attiecību no 1.2-1.4, tāpēc būtu efektīvi, lai panāktu vajadzīgo ražošanas jaudu, uzstādīt mazāku invertoru lielākam paneļu skaitam. Piemēram, šobrīd populāri Latvijā ir uzstādīt maksimāli pieļaujamās 11,1kw saules mikro ģenerācijas stacijas – šādai sistēmai ieteiktu izvēlēties uzstādīt saules paneļus +/-12000kW, tos pieslēdzot 10kW invertoram. Šādas sistēmas DC/AC attiecība ir 1.25 un kopā gada laikā tā saražos apmēram 11.28MWh elektroenerģijas, pie saules paneļu novietojuma uz D, 35 grādu leņķī. Šobrīd Latvijā ir populāri pie šādām stacijām lietot 12kW invertorus, ierobežojot to jaudu līdz 11,1kw, bet pie vienādiem nosacījumiem ar 12kw invertoru DC/AC attiecība ir 1.04 un gadā saražotais 11.27MWh, tāpēc ir vērts padomāt, vai ir iemesls pārmaksāt par invertoru, kurš saražos tik pat, cik mazāks un lētāks.

Lielākajai daļai ražotāju 12kW invertors būs jau klasificēts pie industriālajiem invertoriem un, bieži vien, par papildus opcijām, kā piemēram, Wifi nāksies piemaksāt. Daudziem nebūs iespējas pievienot akumulatoros, turpretī HUAWEI 10kW invertoram, kā privātmāju sektoram domātam, tas jau viss ir komplektā.

Jebkuram īpašniekam ir svarīgi zināt, kāds ir maksimālais daudzums elektroenerģijas, kas gadā tiek saražots, un nav nekādas nozīmes, ar cik jaudīgu invertoru tas tiks panākts. Par to noteikti jādomā iegādes brīdī, nepārspīlējot ar pārmērībām. Ir jādomā, cik daudz enerģijas vispār spējam “apēst”, jo, kā zināms, katru gadu 30. martā neto norēķinu sistēma nodzēšas un iedzīvotājiem var rasties bažas, ka kāds ir nozadzis viņu neiztērēto elektrību. “Sadales tīkls” jau šobrīd ziņo, ka netiek galā ar ienākošajām jaudām, līdz ar to svarīgi saražoto enerģijas daudzumu samērot ar reālo patēriņu.

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Svarīgi ir ņemt vērā noēnojumu un debespuses. Ir gadījumi, kad divslīpu jumta viena puse ir vērsta uz dienvidaustrumiem, bet otra – uz dienvidrietumiem, bet saimnieki vēlas saražot 10 kilovatus. Dēļ jumta novietojuma pie samērīgam materiālu izmaksām, tas faktiski nebūs iespējams. Lai panāktu lielāku ražību būs jāpalielina saules paneļu skaits. Šādā situācijā var nepietikt ar pieejamo jumta laukumu, un gala beigās sistēmas izmaksas nebūs samērojamas ar to atpelnīšanas laiku.

Vislabākie virzieni maksimālai saules enerģijas iegūšanai ir dienvidi un dienvidrietumi. K. Hāks kā pašu veiksmīgāko min dienvidrietumu virzienu, jo tajā saule spīd procentuāli vislielāko dienas daļu.

Ja jumts ir noēnots vai atrodas nepiemērotos virzienos, labāk ieteicams paneļiem atrast vietu uz zemes, ja tas iespējams. Jā, tas sākotnēji ir dārgāk, bet saules paneļu sistēmu varēs novietot pareizā virzienā un leņķī pret sauli un panākt lielāku paneļu skaitu.

saules_paneli_starp_kokiem_monteti_saules_paneli_onninen
Starp kokiem montēti saules paneļi.

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Teju visu ražotāju invertori var darboties divās plaknēs. Ļoti retiem ražotājiem pieejami invertori privātmāju sektoram, kas var darboties trīs plaknēs. Taču, arī izvietojot uz divām plaknēm, ir svarīgi aizdomāties par to, ka virkne darbojas tik labi, cik darbojas tās vājākais panelis, piemēram, ja kādam vai vairākiem paneļiem ir noēnojums.

Tiesa, šī problēma ir atrisināma ar speciālas ierīces – optimizatora palīdzību. Tas nodrošina, ka sistēma automātiski atslēdz paneļus, kuri konkrētajā brīdī netiek pietiekami apspīdēti. Optimizatora izmaksas ir ap 50 eiro, un tos pie noēnojuma var uzstādīt katram panelim vai vismaz tiem paneļiem, kurus dienas laikā skar daļējs noēnojums.

Papildu priekšrocība, uzstādot optimizatoru, ir arī drošības līmeņa paaugstināšanās. Ja panelī veidojas pārspriegums vai ir kāds nepareizs savienojums, tas automātiski tiks atslēgts. HUAWEI invertori šo signālu spēj pārraidīt visātrāk, līdz ar to nodrošina visaugstāko efektivitāti un drošības līmeni.

Piemēram, situācijās, ja māja atrodas starp kokiem, kuri mājas jumtam rada ēnu, un ēnojums nav prognozējams, nevarēs prognozēt saules paneļu sistēmas produktivitāti, pat lietojot optimizatorus visiem paneļiem. Tas ievērojami sadārdzinās saules paneļu sistēmas izmaksas – būtu pamatīgi jāizvērtē, vai naudas ieguldījums saules paneļu sistēmā vispār dos vēlamo efektu un sistēmā vispār atmaksāsies.

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Lai saules paneļu sistēma būtu droša un kalpotu ilgi, montāža ir jāveic atbilstoši ražotāja norādījumiem, izvēloties pareizu risinājumu un materiālus. Bez tam, katram jumta veidam ir atšķirīgi stiprinājumi – tie, kas der metāla jumtiem, ne vienmēr būs piemēroti Latvijā tik populārajiem bitumena šindeļiem. Tāpēc vienmēr ir jākonsultējas ar montieri, vai arī ar materiālu ražotāju un izplatītāju. Onninen Latvijas tirgū pārstāv vācu ražotāju K2 Systems, poļu ražotāju BAKS un Somijas ražotāju ORIMA, kuru montāžas materiāli un risinājumi komentārus neprasa. Saules paneļu montāžas uzņēmums būtu jāizvēlas balstoties uz viņa reputāciju un pieredzi tirgū, svarīgas ir arī labas atsauksmes.

Praksē redzēti pat gadījumi, kad paneļi tiek montēti uz reģipsim paredzētajiem U veida profila rāmjiem, kas jau paši par sevi nav ļoti izturīgi. Paneļu montāžas sistēmas uz zemes ir redzētas no koka konstrukcijām, kā arī tiek izmantoti melnā metāla risinājumi. Taču jāņem arī vērā, ka ne visi materiāli ir savstarpēji saderīgi, var sākties korozija un citas problēmas.

Dažkārt ēku īpašnieki montāžas darbus izvēlas veikt pašu spēkiem, tādējādi cerot ietaupīt. Bet no kā pēc tam tiks prasīta atbildība? Tāpēc saules paneļu sistēmas montāža būtu jāuztic profesionāļiem. Vienmēr ir jāatceras, ka saules paneļu sistēmas garantijas laiki ir līdz pat 25 gadiem paneļiem, 10 gadi invertoram, 10 gadi saules paneļu stiprinājumiem, tāpēc arī materiāli, uz kuriem tos montēt, būtu jāizvēlas pēc iespējas kvalitatīvāki.

saules_paneli_nepareizi_montazas_materiali_onninen
Nepareizi montāžas materiāli

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Domājoši montieri uzreiz brīdina, ka uz veca šīfera jumta uzliktai sistēmai tiek dota 0 gadu garantija. Līdzīgi ir ar bitumena šīferveida plāksnēm. Šādos gadījumos stiprināšana var notikt tikai pie jumta nesošās konstrukcijas, taču tad nākas urbt jumta segumā, kas var izraisīt paša seguma bojājumus. Reizēm vispirms ir jānomaina jumts un tikai tad var domāt par saules paneļu uzstādīšanu.

Tiesa, šādos gadījumos iespējams “ar vienu šāvienu nošaut divus zaķus”, iegādājoties saules paneļu jumtu, kas pēc būtības ir jumta un paneļu apvienojums vienā konstrukcijā.

saules_paneli_montazas_sistema_nav_izturejusi_sniega_slodzi_onninen
Montāžas sistēma nav izturējusi sniega slodzi

Šis ir nepatiess apgalvojums.

Nepareizi nostiprinot paneļus uz plakanajiem jumtiem, pamatīgāka vēja laikā tie vienkārši tiek aizpūsti. 85% gadījumu uz plakanajiem jumtiem paneļi netiek stiprināti pie nesošajām konstrukcijām, bet izmantots balasts. K2 Systems piedāvā aprēķinu programmu, ar kuras palīdzību mēs palīdzam mūsu klientiem aprēķināt optimālu saules paneļu izkārtojumu uz jumta, kā arī nepieciešamo balastu daudzumu pēc Eurocode standarta.

Veicot aprēķinus, tiek ņemta vērā ēkas atrašanās vieta, cik augsta tā ir, kādas ir sniega slodzes, kāda ir vēja slodze konkrētajai ēkai, ir iespējams pat aprēķināt ēnojuma ietekmi uz paneļiem.

SIA Onninen praksē bijis gadījums, kad mājai, kas atrodas vējainā vietā pie jūras, bija nepieciešams uzstādīt 16 tonnas smagu balsta sistēmu, lai saules paneļi droši turētos pie jumta. Skaidrs, ka zem paneļiem fiziski nemaz nav iespējams uzstādīt 16 tonnu smagus balstus, līdz ar to dažos gadījumos no idejas par solārās sistēmas izveidi labāk ir atteikties, nekā riskēt ar savu un nama drošību.

saules_paneli_nepiemerota_montazas_virsma_nav_viena_linija
Nepiemērota montāžas virsma - nav vienā līnijā

Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru savienības izdevumu "BŪVinženieris".