Cauruļvadi un veidgabali

Pastāv daudz dažādu cauruļvadu veidu no dažādiem materiāliem, kuru izvēle atkarīga no izmantošanas mērķiem un vajadzībām.Gandrīz visās nozarēs izmanto cauruļvadus. Pa tiem var tikt vadīts ūdens, gaiss, gāze, kanalizācija, karstais ūdens siltumapgādei, ķīmiskas vielu un nafta, elektrība utt.

Vara caurules un veidgabalus izmanto ūdensapgādes, apkures un kondicionēšanas sistēmās. Vara caurules ir izturīgas pret korozijas iedarbību un tās saglabā ūdens kvalitāti.

Tērauda jeb melnā tērauda cauruļvadi ir biežāk izmantojamie, pateicoties to izturībai un izmantošanas iespējām. Galvenās izmantošanas vietas ir rūpnieciskās nozares, gāzesvadi sistēmas, kā arī ūdensapgāde un kanalizācija.

Savukārt nerūsējoša tērauda caurules izgatavo no dažādu metālu sakausējumiem un tos izmanto ūdensapgādes, kanalizācijas sistēmu izveidošanai. Korozijas un augstu temperatūru izturības dēļ tādas caurules bieži izmanto pārtikas, ķīmiskās un farmaceitiskās ražotnēs.

Mūsdienās ātrākai un drošākai cauruļu savienojumu izveidošanai izmanto presējamās tērauda sistēmas, kur cauruļu savienošana notiek nevis metinot, bet gan izveidojot savienojumus ar speciālām preses mašīnām. Tādi savienojumi ir maksimāli droši, izturīgi, gaisu un ūdeni necaurlaidīgi.

PE (polietilēna) spiediena cauruļvadi ir elastīgi, izturīgi un tos viegli uzstādīt. Tos plaši izmanto ūdensapgādes, apkures, kanalizācijas sistēmās. PE cauruļvadus iedala dažādās drupās, kur

PEX cauruļvadi tiek izgatavoti veicot polietilēna krāsošanu ar krāsu kodētu atzīmi un veicot šķīdināšanu, lai izveidotu pareizus savienojumus.

PE-RT cauruļvadi ir izgatavoti no speciāliem polietilēna materiāliem, lai nodrošinātu labu temperatūras noturību un elastību.

PPR cauruļvadi ir izgatavoti no polipropilēna materiāla, kas ir izturīgs, termiski stabils un korozijas izturīgs.

PVC (polivinilhlorīda) caurulēm ir ļoti viegls svars, tās ir izturīgas pret koroziju un ilgmūžīgas. Izmanto tās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmās, kā arī elektroinstalācijās, drenāžā un citām mājsaimniecības un rūpniecības vajadzībām.

Rūpnieciski izolēti cauruļvadi ir aprīkoti ar materiāliem, lai nodrošinātu termiskās izolācijas vai akustiskās izolācijas īpašības. Šāda veida izolētie cauruļvadi tiek izmantoti dažādās rūpniecības nozarēs, enerģētikā, apkures un dzesēšanas sistēmās, lai samazinātu siltuma zudumus, uzturētu pareizu darbības temperatūru, novērstu kondensāciju vai mazinātu trokšņu izplatību.

Pašteces kanalizācija ir specifiska veida sistēma, kas ļauj notekūdeņiem brīvi plūst, bez nepieciešamības izmantot sūkņus vai citus īpašus mehānismus. Tas nozīmē, ka notekūdeņi tiek novadīti no ēkas uz galveno kanalizācijas sistēmu, izmantojot tikai gravitāciju. Tāda sistēma parasti ietver pačteces dubultsienu, trokšņu slāpējošas vai HPDE caurules un veidgabalus.