Efektīva ventilācija ēkās visa gada garumā, kā to panākt?

Uzlabojoties Latvijas ekonomiskajai situācijai un pieaugot patērētāju maksātspējai, daļa cilvēku sāk aizdomāties par komfortablākiem dzīves apstākļiem un viens no tiem ir ļoti svarīgs gan veselībai, gan pašsajūtai - gaisa kvalitāte, kādu ikdienā elpojam.

Telpās, kurās tiek pavadīta ikdiena Latvijā krasi atšķiras gan no ēkas projekta kopējās kvalitātes, gan inženiersistēmu risinājumiem, jo ir celtas savstarpēji grūti salīdzināmos apstākļos - sākot ar pirmskara laiku, līdz mūsdienu jaunbūvēm. Tāpēc arī komforta un veselīguma apstākļi var būt ļoti dažādi pat vienas ēkas ietvaros. Viens no svarīgākajiem apstākļiem ir gaiss. Telpās tas tiek piesārņots dažādos veidos :
• cilvēku izelpa,
• dažāda veida smakas no virtuves, sanitārajiem mezgliem,
• izsmidzināmie ķīmiskie produkti,
• putekļi.
Vienkāršākie parametri ir: temperatūra; CO2 līmenis; relatīvais gaisa mitrums. Ja kāds no šiem parametriem neatbilst normai, tas rada būtisku risku cilvēka veselībai, strauji samazinās komforta līmenis, kā arī var pieaugt ēkas iekštelpu pelējuma iespējamība. Ir pierasts stereotips, ka lielu daļu no šī var nedaudz atrisināt atverot logus un izvēdinot telpas, bet šis veids ir pilnībā energo neefektīvs risinājums. Tas rada būtisku apkures rēķinu pieaugumu, kā arī caur logu telpā var iekļūt putekļi un nevēlamas skaņas no ielas.

Izvērtējot iepriekšminētos riskus - jaunbūvēs, renovācijās, dzīvokļos būtu jāizvēlas ventilācijas iekārtas ar rekuperatoru (siltuma atgūšanu), kas nepieļaus ievērojami pieaugt apkures izmaksām gada aukstajos mēnešos, būs nodrošināts gaisa filtrācijas process kā arī kalpos kā nepārtraukta ventilācijas sistēma optimālai gaisa apmaiņai arī siltajos mēnešos.

SIA Onninen oficiālais angļu ražotāja TITON iekārtu pārstāvis Latvijā piedāvā divu veidu ventilācijas iekārtas ar rekuperatora opcijām. “Efektīva ventilācija ēkās visa gada garumā, kā to panākt?” Viens no populārākajiem veidiem ir uzstādīt šādas ventilācijas iekārtas centralizēti uz ēku vai ēkas daļu kopā. Tas nozīmē jaunbūvē, mājā, dzīvoklī vai renovācijas objektā ir iespēja izbūvēt sistēmu ar vienu rekuperācijas iekārtu un gaisa vadiem līdz katrai nepieciešamajai telpai. Mūsdienās plašu atsaucību ir guvusi gaisa vadu sistēmas izbūve caur sadales kolektoriem. Šo gaisa vadu izmērs ir tikai 75mm, kas ļauj pēc iespējas mazāk zaudēt mājas lietderīgo platību. Standarta rekuperācijas iekārtas svārstās ar jaudu (gaisa apmaiņa) no 230m3/h līdz 580m3/h, kurām iestrādāts plākšņu siltummainis, bet ir pieejami arī jaunākās paaudzes entalpijas siltummaiņi. Entalpijas siltummainis ir ventilācijas iekārtu nākotne, jo caur siltummaiņa plāksnēm tiek atgūts ne tikai siltums no telpas, bet arī mitrums. Šis aspekts ir ļoti svarīgi ziemas “ Vēdināt ēku atverot logus un izvēdinot telpas ir energo neefektīvs risinājums mēnešos, kad āra gaisam ir ļoti zems relatīvais mitrums. Nokļūstot telpās sausam gaisam, var rasties diskomforts – ķermeņa āda paliek sausāka, tiek novērotas problēmas ar acīm, kad tām apkārtēja vidē nav pietiekams relatīvais mitrums.
Savukārt decentralizētās “vienas telpas” rekuperācijas iekārtas būs piemērotas, ja nav iespējams izbūvēt nopietnāku ventilācijas sistēmu ar gaisa vadiem, nesabojājot esošo telpu tehnisko stāvokli. Tamdēļ ir iespēja tikai izurbt caurumu sienā, kurā ievietot nelielu (110 vai 160mm diametrā) iekārtu. Iekārtas korpusā ir iebūvēts keramiskais siltummainis, kurš uzsilst ventilatoram 70 sekundes strādājot nosūces režīmā un atdod siltumu pieplūstošajam gaisam, kad ventilators
maina plūsmas virzienu un 70 sekundes strādā pieplūdes režīmā. Šīm iekārtām ir raksturīga ļoti vienkārša uzstādīšana un apkalpošana un kontrolēšana, kā arī būtisks izmaksu ietaupījums salīdzinot ar “atvērtiem logiem”. Populārākā iekārtu jauda ir līdz 60m3/h. Ēkās un dzīvokļos ar vairākām istabām, tos iespējams saslēgt vienā ķēdē, lai darbotos sinhroni no vienas vadības pults, tādējādi
nodrošinot vēl efektīvāku gaisa apmaiņu.

Visām iekārtām ir iespēja komplektēt dažāda veida sensorus (CO2; mitruma; temperatūras), lai nodrošinātu pilnīgāku iekārtas automātiku veicinot tās neatkarīgu darbību. Ja ir nepieciešama detalizētāka konsultācija, aicinām sazināties ar SIA Onninen projektu vadītāju Ati Vairogu, t.25705034, e-pasts: [email protected]

Attēla avots: Titon