Jumta ilgtspējas izaicinājumi: kādas sistēmas un risinājumus izvēlēties?

Lai novērstu bojājumus mājas iekšējai un ārējai apdarei, jāveic regulāra jumta apkope. Taču bieži vien māju īpašnieki šo ieteikumu atceras tikai tad, kad ir jau par vēlu. Domājot par, piemēram, lietus nodarītiem bojājumiem, gan jumtu tirdzniecības uzņēmumi, gan sanitāro sistēmu ražotāji atgādina to, cik svarīgi ir jau laikus ieguldīt augstas kvalitātes lietus ūdens noteksistēmā.

Jumtam bojājumus sagādā ne tikai lietus ūdens, bet arī īpašnieku nolaidība!

Raivis Anops, jumtu tirdzniecības uzņēmuma „Vinteko“ pārdošanas vadītājs, skaidro, ka visbiežākie jumta bojājumi rodas nepareizas montāžas vai nekvalitatīva materiāla izmantošanas dēļ. „Lai izvairītos no jumta bojājumiem, ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem vajadzētu izvēlēties profesionālus jumiķus vai, kā minimums, iegūt atsauksmes par konkrēto speciālistu pirms darba uzsākšanas. Svarīgi ir arī konsultēties ar ekspertu par izvēlēto jumta segumu, lai vieglāk saprastu, kam jāpievērš uzmanība montāžas brīdī,“ skaidro speciālists.

Eksperts uzsver, ka lietus ūdens noteksistēmas nepareiza izvēle vai montāža bieži var būt par iemeslu tam, ka mājai tiek bojāta fasāde – gan vizuāli, gan tehniski. Uzņēmuma „Vinteko“ pārstāvis stāsta – izvēloties ūdens noteksistēmu, ir svarīgi precīzi aprēķināt, cik daudz lietus ūdens var tecēt teknē un vai tās lielums spēs savākt visu tekošo ūdeni. Svarīgi arī izrēķināt, cik bieži jāliek notekcaurules, lai ūdens no teknēm tiktu novadīts pietiekamā daudzumā un netecētu pāri tās malām, jo arī tas var bojāt fasādi.

Tāpat noteikti nevajag aizmirst par regulāru sistēmas apsekošanu. „Lietus ūdens noteksistēmas apsekošanas regularitāte ir atkarīga no tā, cik tuvu, kādi un cik lieli koki aug tuvumā mājai. Lielākās problēmas rodas tad, kad teknēs sakrājas koku lapas un zari, kas neļauj pietiekami plūst ūdenim. Apsekošana var būt gan reizi gadā, gan reizi piecos gados, viss atkarīgs no konkrētā īpašuma,“ pamāca Raivis Anops.

Uzmanība jāpievērš arī projektam!

Sanitāro sistēmu ražotāja „Geberit“ pārstāve Pārsla Sauka uzsver, ka viens no galvenajiem jumta bojājumu riskiem var būt nepareiza ēkas apsaimniekošana vai īpašnieka neuzmanība.

"Vecas vai jau lietošanā esošas ēkas noteikti ir regulāri un kārtīgi jāpārbauda un jāapsaimnieko. Ne velti to paredz arī būvnoteikumi. Savukārt tiem cilvēkiem, kuri vēl tikai plāno celt savu māju, liela uzmanība jāpievērš projekta izstrādes posmam, sadarbojoties ar pieredzējušiem profesionāļiem. Izstrādājot mājas projektu, jāizvērtē nokrišņu daudzums konkrētajā vietā. Tas ir īpaši svarīgi, lai plānotā māja būtu izturīga,“ skaidro uzņēmuma pārstāve.

Tāpat „Geberit“ pārstāve atgādina, ka ir svarīgi izvēlēties uzticamus ražotājus, kuri būtu ieinteresēti un spējīgi radīt kvalitatīvus risinājumus, tādējādi nodrošinot ēkas drošību.

Geberit Lietus novades sistēmas Onninen 2
Attēls ņemts no Geberit Pluvia brošūras.

„Tiem, kas vēlas eksperimentēt un neņem vērā ražotāja pieredzi, var nākties vilties jau pēc pirmajiem ilgstošajiem lietiem. Tāpēc es ieteiktu izvēlēties ražotāju, kam ir pieredze,“ uzsver uzņēmuma pārstāve.

Lietus ūdens noteksistēma – aizsardzība jumtam un tam, kas zem tā!

Geberit Lietus novades sistēmas Onninen 3
*Parasta jumtu lietusūdens novadīšanas sistēma

Attēls ņemts no Geberit Pluvia brošūras.

Geberit Lietus novades sistēmas Onninen 4
*Geberit Pluvia lietusūdens novadīšanas vakuumsistēmas

Attēls ņemts no Geberit Pluvia brošūras.

Raksts tapis sadarbojoties ar Geberit

Kā stāsta „Geberit“ pārstāve Pārsla Sauka, lietus radītos izaicinājumus var pārvarēt ne tikai ar regulāru apkopi, bet arī ar pareizu lietus ūdens noteksistēmas izvēli.

„Noteksistēmas sastāvdaļas ne vienmēr ir redzamas, taču tām ir nozīmīga loma sistēmas funkcionalitātē. Tāpēc tikai pārdomātas un augstas kvalitātes sastāvdaļas nodrošinās noteksistēmas izturību un darbību,“ uzsver uzņēmuma pārstāve.

Uzņēmuma pārstāve skaidro, ka, pateicoties „Geberit“ sistēmas lielajai caurplūdei, ir nepieciešams izmantot mazāk jumta piltuvju. Tas ļauj ietaupīt materiāļus un prasa mazāku darba apjomu. Tā kā sistēmas caurules ar lietusūdeni piepildās pilnā apjomā, ir nepieciešams mazāks stāvvadu skaits, bet ar horizontālajiem cauruļvadiem sistēmai paredzētā vieta būs izmantota efektīvāk.

„Salīdzinot ar iepriekšējām lietus ūdens noteksistēmām, Pluvia jumta piltuves ir kompaktākas un ar ergonomiskāku dizainu. Es gribētu pievērst uzmanību arī piltuvju vienkāršajai uzstādīšanai un apkopei. Pagriežams fiksācijas mehānisms nodrošina vieglu apkopi un nav vajadzīgi nekādi papildu instrumenti. Dizains, tā aprēķini un precizitāte tiek radīti ar speciālu programmatūru. Ar tās palīdzību tiek veikti arī hidrauliskie aprēķini,“ par modernās sistēmas priekšrocībām stāsta „Geberit“ pārstāve Pārsla Sauka.

Kā skaidro uzņēmuma pārstāve, šī noteksistēma garantē drošību un izturību ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem – vienus no svarīgākajiem kritērijiem, domājot par īpašuma pasargāšanu. Turklāt uzņēmuma pārstāve uzsver, ka šīs lietus ūdens noteksistēmas izvēle pasargās ne tikai no negaidītiem „baseiniem“ uz ēkas jumta, bet arī bojājumiem iekšējam interjeram un ēkai kopumā.

Plašāku informāciju par produktiem apskatiet ŠEIT