LED ielu apgaismojums ietaupa elektroenerģiju līdz 70%

Moderns ielu apgaismojums ne tikai palīdz būtiski paaugstināt gājēju un satiksmes drošību diennakts tumšajā laikā, bet nozīmīgi samazina enerģijas patēriņu un CO2 emisiju.

To apliecina vairāki pēdējos gados veiktie ielu apgaismojuma infrastruktūras modernizācijas projekti dažādās Latvijas pilsētās.

Viens šāds piemērs ir Saldus, kur projekta “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām Saldus pilsētā” tika veikta gaismekļu nomaiņa 20 pilsētas ielās. Esošās nātrija un dažviet vēl vecākās paaudzes dzīvsudraba lampas tika aizstātas ar jaunākās paaudzes kompānijas Philips LED gaismekļiem ar apgaismojuma intensitātes regulēšanas iespēju. Kopumā Saldū tika nomainīti 687 gaismekļi. LED apgaismojums turpmāk ļaus samazināt elektroenerģijas patēriņu līdz pat 70%, savukārt apgaismojuma līmenis palielināsies vidēji par 33%. Tiek lēsts, ka ar jaunajiem gaismekļiem Saldus pilsētas budžets varēs ietaupīt 35 – 50 tūkst. eiro gadā, atkarībā no piemērotās dimēšanas intensitātes nakts stundās.

Precīzs aprēķins katrai ielai

Projekta īstenošanai Saldus pilsētā nepieciešamos Philips LED gaismekļus nodrošināja kompānija Onninen. Saskaņā ar pasūtītāja izvirzītajām tehniskajām prasībām tika veikti nepieciešamie aprēķini specializētajā apgaismojuma programmā DIALux. Katrai ielai un tās posmam ir noteikta ģeometrija, tostarp definēts attālums starp stabiem jeb ielas laukums, kas atkārtojas no staba uz stabu. Atbilstoši LVS EN 13201 aprēķinu gatavo vienam šādam laukumam, ievērojot ielas apgaismojuma klasi, ko noteicis pasūtītājs. Aprēķina gaitā tika piemeklēti tādi Philips LED gaismekļi, kas nodrošina vajadzīgo gaismas daudzumu, vienmērīgumu, ierobežo žilbinājumu un patērē pēc iespējas mazāk elektroenerģijas.

Novērš gaismas spīdēšanu logos

Pateicoties DIALux programmai, padziļināti modelēta arī gaismas izkliede, ļaujot precīzi izvērtēt gaismas intensitāti dažādās plaknēs. Šajā ziņā Philips piedāvā plašu LED optikas klāstu, no kura izvēlēties konkrētam ielu profilam piemērotāko risinājumu – LED gaismekļus platākām vai šaurākām ielām, ar lielāku vai mazāku attālumu starp apgaismes stabiem, atkarībā no stabu augstuma u.c.

Gaismas izkliedes aprēķini palīdzēja atrisināt ilgstošu problēmu Saldus Tūristu
ielā, kur apgaismojuma stabi atradās salīdzinoši tuvu daudzdzīvokļu

Saldus pirms 102020 print (19 of 35)
Ēka Tūristu ielā ar Nātrija gaismekļiem

ēkas sienām, radot traucējošu efektu iedzīvotājiem, gaismai burtiski spīdot logos.
Piemeklējot LED gaismekļus, optika, izmantojot aprēķinus, tika izvēlēta tā, lai novērstu uz ēkas sienu virzītu gaismu un apgaismojums neradītu neērtības mājas iedzīvotājiem.

Saldus projekta realizēšanai tika piemeklētas 14 dažādas gaismekļu konfigurācijas. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu ar šādu gaismekļu dažādību, bija svarīgi ievērot rūpīgu uzstādīšanas procesu, kurā tiek precīzi identificēta katra gaismekļa atrašanās vieta un atbilstoši DIALux aprēķinam iestatīts optimāls gaismekļa leņķis pret horizontu.

Saldus pēc 122020 web (70 of 74)
Ēka Tūristu ielā ar LED gaismekļiem

Izvēlēts dabiskāks gaismas tonis

Saldus projektā izmantoti Philips LED gaismekļi ar gaismas krāsas temperatūru 3000 K, kuru siltais, dzeltenais tonis ir daudz tuvāks dabiskajam saules gaismas krāsas tonim saulrieta un saullēkta stundās, kā arī 3000K ir ierasts mākslīgā apgaismojuma krāsas tonis, ko cilvēki lielākoties izmanto sadzīvē. Daudzviet ielu apgaismojumam tiek izvēlēti LED gaismekļi ar 4000 K un 5000 K, ko raksturo intensīvāka zili balta nokrāsa, līdzīgi, kā tas ir dabiskajam saules gaismas tonim dienas stundās. Savukārt 3000 K LED gaismekļos gaismas zilā spektra komponente ir ievērojami mazāka, šāds mākslīgais apgaismojums veicina cilvēka labsajūtu nakts stundās.

Jāatzīmē, ka samazinot LED zilā gaismas spektra komponenti mazinās gaismekļa efektivitāte (lumeni uz vatu).

Savukārt Philips 3000 K gaismekļu efektivitāte ir līdzvērtīga lielai daļai tirgū pieejamo gaismekļu ar 4000 K. Lai arī pasūtītājs tehniskajos noteikumos norādīja 130 lm/W, Philips piedāvātie nodrošināja līdz pat 140 lm/W, kas ir šobrīd īpaši augsts rādītājs 3000 K LED gaismekļiem.

Savukārt attiecībā uz gaismekļu jaudu, salīdzinājumam var minēt, ka dzīvsudraba spuldzēm, kas vēl dažviet tika Saldū izmantotas, jauda bija 250 W, nātrija spuldzēm 150 W, bet jauno LED gaismekļu jauda ir no 31 W līdz 104 W.

Labāka krāsu uztvere

Philips LED ielas gaismekļu krāsu atveides rādītājs (CRI – Color Rendering Index) ir vismaz 70. Salīdzinot ar Saldus ielās iepriekš izmantotajiem nātrija gaismekļiem ar CRI 40, jaunais apgaismojums būtiski uzlabo komforta sajūtu.

Attālināta dimmēšana ļauj ietaupīt

Viens no svarīgākajiem ieguvumiem šī apgaismojuma projekta īstenošanā ir sistēmas pievienošana attālinātai vadības sistēmai. Pirmkārt, tas nozīmē vispārēju sistēmas monitoringu, atbildīgajai personai saņemot paziņojumus par iespējamām problēmām (gaismeklis nefunkcionē, nostrādājis automātiskais slēdzis u.tml.). Otrkārt, tā ir automātiska dimmēšanas iespēja atkarībā no iestatītajiem parametriem, piemēram, darbdienās cilvēku un satiksmes plūsmas pīķa stundās, gaismekļi darbojas ar maksimālo jaudu, savukārt nakts stundās un brīvdienās jaudu samazina, atstājot 30% vai pat 10% no kopējās jaudas. Dimmēšanu var iestatīt pa minūtēm un tā darbosies automātiski.

Ņemot vērā, ka saskaņā ar tehniskajās prasībās norādīto, gaismekļu kalpošanas laikam bija jābūt vismaz 80 000 h, realitātē Philips LED gaismekļu kalpošanas laiks sasniedz 100 000 h, kas atbilst aptuveni 25 gadu ekspluatācijas periodam.

Savukārt, ja gaismekļi tiek dimmēti, LED diožu darba režīms tiek atslogots un attiecīgi pagarinās to darbmūžs.

Unificēts risinājums visiem gaismekļiem

Vēl viens jauninājums, kas ieviests Saldus ielu apgaismojuma projektā, ir jauns vadības sistēmas risinājums – gaismekļa korpusa ārpusē ir brīvi pieejama ZHAGA Book 18 ligzda, kas paredzēta vadības iekārtas ērtai pieslēgšanai ievērojot elementāru «plug & play» principu. Šis jaunievedums atvieglo gaismekļa un vadības iekārtas savietošanu, jo pateicoties jaunam globālam standartam, savstarpējā saderība ir garantēta jebkuriem izstrādājumiem ar ZHAGA D4i sertifikātu. Iepriekš vadības kontrolieri katram izvēlētajam gaismekļa modelim bija jāpiemeklē individuāli un jāpārliecinās par to saderību, kas var būt komplicēts process.