Kabeļi, vadi, kabeļu aizsargcaurules

Kabeļi

Elektrokabeļi ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām katras ēkas būvniecībā. Pareiza kabeļu izvēle ir pamats, lai nodrošinātu ēkas funkcionālitāti. Kabelis ir elektriskā strāvas lādiņa vadītājs, kurš tiek aizsargāts ar izolāciju no apkārtējas vides iedarbībām. Par vadītāja materiālu tiek izmantots vai nu varš vai alumīnijs, galvenā atšķirība ir metālu blīvums.

Alumīnija kabeļi būs ar lielāku kabeļa šķērsgriezumu savukārt vara kabeļi būs smagāki. Izmaksu ziņā alumīnija kabelis būs lētāks, bet vara kabelis būs elastīgāks. Vara kabeļi būs ar mazāku kabeļa šķērsgriezumu, tāpēc tie ir vieglāk montējami.
kabelis prismyan

Kabeļus ir iespējams iedalīt pēc vairākiem kritērijiem.

 • Pēc izmantošanas vietas: iekštelpu, ārtelpu, zemē guldāmajos kabeļos, gaisa līniju kabeļos
 • Pēc dzīslu skaita un dzīslas šķērsgriezuma, kas atkarīgs no paredzētās iekārtas jaudas
 • Dzīslas veids – monolīts jeb cietais kabelis , vītais kabelis jeb mīkstais kabelis, vītais pāris.
 • Pēc izolācijas veida (nosaka maksimālo darba temperatūru) – PVC izolācija (līdz 85 ° C), XLPE (cross linked polyethylene) (līdz 90 ° C), gumijas izolācija (līdz 90 ° C), gumijas silikona izolācija (līdz 150 ° C)
 • Pēc sprieguma noturības – zemsprieguma (jauda līdz 1kV), augstsprieguma (jauda līdz 11 kV), super sprieguma kabeļi (līdz 33kV), īpaši augsta sprieguma kabeļi (jauda līdz 66 kV)
 • Pēc krāsas – balts (iekštelpas), melns (āra darbiem), pelēks (sakaru kabeļi), sarkani (apsardzes sistēmas , ugunsdrošie kabeļi), orandži (ugunsdroši kabeļi)
 • Pēc ugunsizturības ilguma – E30 (30 minūtes), E60 (60 minūtes), E90 (90 minūtes)

Kabeļu aizsargcaurules

Kabeļu montāžu parasti veic iebūvējot kabeli, lai tas nebūtu redzams, tas nozīmē, ka kabelis tiek iemūrēts sienā, ierakts zemē, vai nepieciešams veikt montāžu atklāta saulē un tāpēc, lai pasargātu kabeli no mūra vai zemes spiediena un saules iedarbības, tiek izmantotas kabeļu aizsargcaurules jeb gofras, gludsienu caurules, kabeļu aizsargcaurules ar ultraviolēto staru aizsardzību un dalāmās kabeļu aizsargcaurules.

Kabeļu aizsargcaurules pasargā kabeļus no mehāniskas iedarbības. Atkarība no vietas, kur tiek kabelis ar aizsargcauruli montēts, kabeļu aizsargcaurules iedala spiediena izturības klasēs – 320N (Ņūtoni) (iekštīklos, griestos, sienās), 450N (āra darbos – zaļajā zonā, vietās, kur staigā cilvēki), 750N (braucamajā daļā, iztur mašīnas svaru), 1250N (smagā tehnika, lidmašīnas).

Lai arī vizuāli varētu atsķirt aizsargcaurules, tās iedala pēc krāsas – pelēkas (iekštīkli) , sarkanas (ārtīkli), telekomunikāciju aizsargcaurules (pelēkas), melnas (pret ultraviolēto starojumu).

Kabeļu remontdarbos tiek izmantotas dalāmās kabeļu aizsargcaurules. Kuras arī atšķiras pēc mehāniska spiediena izturības klases – 320N, 450N, 750N.

Lai atvieglotu montāžas procesu, paātrināt darbu izpildes laiku, ražotāji piedāvā gatavu produktu – kabelis ievilkts kabeļu aizsargcaurulē (pre-wired ).
Šī tehnoloģija attīstās, jo ar tās palīdzību ir iespejams ekonomēt gan laiku, gan izmaksas.

Pieprasījums pēc kabeļiem ir milzīgs, tāpēc ir arī ļoti daudz kabeļu ražotāji, kuri nodrošina ļoti kvalitatīvu produkciju. Tā kā Onninen pamatā ir kvalitāte un ilgtermiņa sadarbība, tāpēc Onninen sadarbojas ar uzticamiem un kvalitatīviem kabeļu ražotājiem.
pipelife kabelu aizsargcaurules

Ražotāji

Prysmian Group Baltics AS

Viens no tirgus līderiem un uz attīstību vērsts kabeļu ražotājs ar starptautisku pieredzi. Darbojas tirgū no 1968. gada, kas nozīme, ka tas ir stabils ražotājs ar inovatīvām tendencēm. Prysmian Group atrodas 50 valstīs, 82 ražotnes un 17 pētniecības un attīstības centri un tiek nodarbināti aptuveni 21 000 darbinieki. Šāds tīkls ļauj nodrošināt kvalitatīvu klientu apkalpošanu un ātru kabeļu ražošanas laiku, kā arī nodrošina to, ka ražotnes ir izvietotas tā, ka tās ir tuvu saviem klientiem. Tas nodrošina ātru kabeļu piegādi. Baltijas Prysmanian Group fokusējās uz zemsprieguma, spēka un telekomunikāciju kabeļiem. Ir ļoti plašs kabeļu ražošanas diapazons. Kabeļi ir sertificēti starptaustiskos sertifikācijas centros. Skatīt sortimentu

Pipelife Latvia SIA

Piedāvā ļoti plašu produktu klāstu, tajā skaitā kabeļu aizsargcaurules. Produktu sortimentā ir pieejamas PVC kabeļu aizsargcaurules, gofretās caurules, caurdures aizsargcaurules, kā arī dalāmās caurules. Latvijas tirgu atrodas vairāk nekā 20 gadus. Pārstāv starptaustisko koncernu “Pipelife International”, kas liecina par ražotāja stabilitāti. Pipelife spēj nodrošināt klientus ar ātru produktu piegādi un kvalitāti. Skatīt sortimentu

Elpar Cable SIA

Piedāvā ļoti plašu kabeļu klāstu – spēka un telekomunikāciju kabeļu, kontrolkabeļus un signalkabeļus, ugunsdrošos un halogēnbrīvos kabeļus. Piedāvā ISO standarta sertificētus kabeļus, kas norāda uz produktu kvalitāti. Skatīt sortimentu

Klaus faber AG

Vācijā ražoti kabeļi, kas nodrošina augsto vācu ražotāju kvalitāti. Plašs produktu klāsts – spēka kabeļi no 1 -30 kV, iekštelpu kabeļi, telekomunikāciju kabeļi, signālkabeļi un kontrolkabeļi, ugunsdroši kabeļi līdz pat 90 minūšu izturībai pret uguni, tīklu kabeļi līdz pat 1500 MHz pārraides joslu, koaksiālie un šķiedru optikas kabeļi. Sertificēti un ar 65 gadu tirgus pieredzi. Skatīt sortimentu

Cable Factory BITNER Sp. z o.o.

Uz attīstību balstīts kabeļu ražotājs, kurš piedāvā ļoti plašu produktu klāstu – kontrolkabeļi, signālkabeļi, datu pārraides un telekomunikāciju kabeļi, spēka un audio kabeļi, optiskas šķiedra kabeļi. Atzīts poļu ražotājs, kurš ieguvis atzinību kā viens no atpazīstamākajiem ražotājiem Polijā. Skatīt sortimentu

TELE-FONIKA Kable S.A.

Viens no Top kabeļu ražotājiem Eiropā, kurs šajā tirgū darbojas jau 100 gadus. Piedāvājumā ir vairāk nekā 25 tūkstoši kabeļu un vadu tipi – zemsprieguma kabeļi, halogēnbrīvie kabeļi, iekšējās un ārējās instalācijas kabeļi, telekomunikāciju un gumijas kabeļi, šķiedru optikas un signālkabeļi un citi. Kabeļu ražotājs ir atzīts tādās Valstīs ka Vācija, Amerika, Savienotās valstis, kas norāda uz augstu ražošanas kvalitāti. Skatīt sortimentu

TKD KABEL GmbH

Vācijas kabeļu ražotājs, kurš koncentrējās uz specifiskāku kabeļu ražošanu, tas ir, PVC un Halogēnbrīvie kontroles kabeļi, telekomunikāciju un elektronikas kabeļi, koaksiālie, video un datu pārraides kabeļi, liftu kabeļi, gumijas kabeļi, ugunsdrošie silikona kabeļi ar izturību līdz pat 260° C, augstsprieguma kabeļi un spirālveida vītie kabeļi. Skatīt sortimentu

Evopipes

Kabeļu aizsargcauruļu ražotājs Latvijā, kurš ir daļa no Radius Group (starptaustisks tirgus līderis cauruļvadu risinājumu ražošanā). Eksportē savus materiālus uz vairāk neka 50 valstīm, kas nozīmē, ka ražotājs ir atpazīstams arī pasaulē. Piedāvā gan gludsienu, gan gofrētas, gan Halogēnbrīvās un ultraviolēto staru noturīgās kabeļu aizsargcaurules, kas paradzētas izbūvēt dažadās vietās – iekštelpās, betonā, zem apmetuma, iekaramos griestos, zaļajā zona, braucamajā zonā, caurdures sistēmas. Skatīt sortimentu

Pro Clima manšetes

Pro Clima Produkcija

Pielietojums
Iekšdarbiem un ārdarbiem izmantojamas pašlīmējošas manšetes ilgstošu un hermētisku cauruļu pieslēgumu savienojumu izveidei ar tvaika izolācijām, jumta un sienas membrānām, kā arī betona un koka konstrukcijām.

Priekšrocības

 • Drošs pieslēgums, pateicoties ūdensnoturīgai SOLID-līmei.
 • Ērti lietojams: caurules caur manšeti var gan stumt, gan vilkt - pieslēgums saglabājas nemainīgi hermētisks.
 • Elastīgas un lokanas, bez izvirzījuma iemavas.
 • Montāža tiek veikta saskaņā ar Vācijas normatīva DIN 4108-7, Šveices normatīva SIA 180 un Austrijas OENORM B 8110-2 prasībām.
 • Pārbaudes veiktas saskaņā ar Vācijas Jumiķu asociācijas ISO 16000 prasībām.

Pro Clima Roflex Solido cauruļu manšetes
Attēls no Pro Clima

Pielietojums
Ātrai un pastāvīgai cauruļu hermetizācijai caur blīvējuma slāni. Izmantojams telpās vai ārpus tām, piemēram, tvaika izolācijas vai difūzijas un vēja barjeru membrānām savienojuma mezglam ar cauruli. Līmēt ar TESCON VANA.

Priekšrocības

 • Ātrs un drošs blīvējums.
 • Hermētisks savienojums, pateicoties TESCON VANA ar ūdensizturīgu SOLID līmi.
 • Karstuma noturība līdz pat 150 °C.
 • Ērti lietojams: caurules caur manšeti var gan stumt, gan vilkt - saglabājot nemainīgu hermētiskumu.

Pro Clima Roflex cauruļu manšetes
Attēls no Pro Clima

Pielietojums
Ātrai, pastāvīgi hermētiskai kabeļu izvadīšanai caur hermētisko slāni. Izmantošanai telpās vai ārpus tām, piemēram, apakšsegumiem vai renovācijas tvaika izolācijām.
Kaflex mono/Kaflex duo - 1 vai 2 kabeļiem, diametrs 4,8 - 12mm.
Kaflex multi - 16 kabeļiem, diametrs 4,8 - 12mm.

Priekšrocības

 • Ātrs un vienkāršs risinājums, kas nodrošina, ka būvkonstrukcijas paliek sausas.
 • Drošs savienojums, pateicoties ūdensizturīgajai SOLID līmei.
 • Praktisks pielietojums - kabeļus var izstumt un izvilkt cauri manšetei saglabājot hermētisku savienojumu.
 • Elastīgs un lokans bez izvirzītas uzmavas.

Pro Clima Kaflex kabeļu manšetes
Attēls no Pro Clima