Kabeļi

Pieejamība
Zīmols

Dažādi kabeļu un vadu veidi ir elektroenerģijas un datu pārraides pamats. Tos izgatavo no metāliem, kas “novada” elektrību vai datus. Visbiežāk izmanto vara vai alumīnija vadus, kurus izolē atkarībā no izmantošanas mērķa.

Kabeļus var iedalīt trīs veidos:

  1. ārtelpas jeb spēka kabeļi. var būt monolītdzīslas un daudzdzīslu kabeļi;
  2. iekštelpas jeb instalācijas kabelis, arī var būt monolītdzīslas un daudzdzīslu kabeļi;
  3. datu pārraides kabeļi:

a. interneta kabelis – izmanto interneta savienojuma izveidošanai;
b. signālkabelis – kabelis, kas nodod brīdinājumu pie noteiktas ārkārtas situācijas;
c. kontroles kabelis – avārijas stop kabelis, kas pārtrauc procesu pie noteiktas ārkārtas situācijas

Sakaru un datu pārraides– telekomunikāciju, signalizāciju, antenu un c. – kabeļi, ko iekārto telpās, jābūt drošiem, savienojumiem jābūt izolētiem, turklāt tie jāierīko tā, lai netraucētu un nebojātu skatu.

Vadu un kabeļu izolācija var būt PVC, gumija, PE, teflons utt., ka arī ugunsgrēka gadījumā ir mazāk toksiska un nedūmojoša:

  • halogēnbrīva;
  • UV nesaturoša;
  • halogēnbrīva un UV nesaturošā izolācija.

Halogēnus nesaturošs un liesmu slāpējošs kabelis ugunsgrēka gadījumā veido maz dūmus, dūmi ir caurspīdīgi. Tas atvieglo evakuāciju un nav kaitīgi citām iekārtām. Tāda izolācija ir paredzēta stacionārām virsmām vai iebūvētām iekārtām telpās un ārā. Piemērots uzstādīšanai vietās, kas pārklātas ar apmetumu. Nav paredzēts uzstādīšanai tieši zemē vai tieši betonā bez aizsargcaurules.

Lai vieglāk orientētos, vadi un kabeļi tiek iedalīti dažādās ugunsdrošības klasēs, kur biežāk izmantotās klases ir kabelis E30 un kabelis E90 un citi.

Katrs kabeļa šķērsgriezums un dzīslu skaits ir atšķirīgs, tas ir atkarīgs no pielietošanas prasībām. Gadījumā, ja jūs šaubāties par izvēli, Onninen pārdevēji palīdzēs ar konsultāciju un kalkulāciju.