Zemējums un zibensaizsardzība

Pieejamība
Zīmols

Zibens ir parādība, kura var radīt zaudējumus jebkurai ēkai, iekārtām un cilvēkiem ēkā, ja nebūs izveidota novadīšanas sistēma. Lai izvairītos no šādam sekām, ir jāuzstāda zibensnovedējs jeb novadīšanas sistēma, kas aizsargā ēku no izraisītā pārsprieguma. Sistēma sastāv no zibens uztvērēja stieņa un kontūra, kas notver un novada zibens izraisīto pārspriegumu uz zemējuma kontūru, tā pasargājot gan elektroiekārtas, gan ēku no bojājumiem.

Uztveršanas ierīces var būt uzstādītas uz jumta, pie ēkas sienām vai sienās, no kurienes impulss tiek novadīts uz zemējumu. Papildus var uzstādīt potenciālu izlīdzināšanas sistēmas iekštelpās un ārpus tām.

Zemējuma sistēmas novada zibens strāvu gruntī un tās vienlaikus kalpo kā savienojošais elements starp pārsprieguma aizsardzības ierīcēm un potenciālu izlīdzināšanas sistēmu.

Pārspriegums rodas, kad sistēmas spriedze palielinās par nominālo, kas, savukārt, var izraisīt iekārtu bojājumu. Lai novērstu bojājumus, tiek ierīkots pārsprieguma novadītājs jeb izlādnis – tas ir aparāts, kas, elektriskās izlādes rezultātā noslēdza ķēdi starp elektriskā tīkla punktu ar paaugstinātu potenciālu un zemi.

Onninen piedāvājumā ir OBO Bettermann pārsprieguma aizsardzības sistēmas: cauruļveida zibens uztveršanas stieņi, cinkota tērauda un alumīnija apaļvadi ar PVC apvalku, VARIO zemējuma spailes, stiprinājumi jumta korei un jumta vadu turētāji, potenciālu izlīdzinošās sistēmas un c.

Zibens un solārās sistēmas

Saules enerģijas ražošanas paneļi tiek uzstādīti atklātā vidē, kur ir pakļauti vēja, ūdens un zibens iedarbībai. Uzstādot saules paneļus, ir jādomā gan par zibens spērienu un pārsprieguma novadīšanu no paneļiem un savienojuma elementiem. Jā sistēmu uzstāda uz mājas jumta, tad zibens novadīšanas sistēmu var integrēt jau esošajā vai ierīkot jaunu. Jebkurā gadījumā, zibens uztvērējs ir jāierīko pietiekami tālu no paneļiem, jāizvēlas piemēroti pārsprieguma novadītāju tipi, kas vienlīdz darbosies maiņstrāvā un līdzstrāvā.